Tetrafluoro-2-(tetrafluoro-2-iodoethoxy)ethanesulfonyl fluoride
ALDRICH/473839 - 97%
CAS Number: 66137-74-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4F9IO3S
Molecular Weight: 426.00
EC Number: 266-172-6
MDL Number: MFCD00798139
Linear Formula: ICF2CF2OCF2CF2SO2F
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 127 °C (lit.) |
| density | 2.051 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ether |
| fluoro | |
| iodo | |
| InChI | 1S/C4F9IO3S/c5-1(6,14)2(7 |
| InChI key | XSLYISNQTJHKMP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| refractive index | n |
| SMILES string | FC(F)(I)C(F)(F)OC(F)(F)C( |
| Application: | Tetrafluoro-2-(tetrafluor |
| General description: | Tetrafluoro-2-(tetrafluor |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 127 °C (lit.) |
| Density | 2.051 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


