N-Methylformamide
ALDRICH/473936 - 99%
Synonym: N-Formylmethylamine
CAS Number: 123-39-7
Empirical Formula (Hill Notation): C2H5NO
Molecular Weight: 59.07
EC Number: 204-624-6
MDL Number: MFCD00003280
Linear Formula: HCONHCH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 198-199 °C (lit.) |
| density | 1.011 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amide |
| InChI | 1S/C2H5NO/c1-3-2-4/h2H,1H |
| InChI key | ATHHXGZTWNVVOU-UHFFFAOYSA |
| mp | −4 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)NC |
| Application: | N-Methylformamide may be employed in the preparation of the following: • Li2S-P2S5 solid electrolytes (SE) • interlayer-condensed materials of protonated layered silicate (magadiite) • Li3PS4 solid electrolyte |
| General description: | N-Methylformamide (NMF), a formamide derivative, is widely employed as an organic solvent. NMF molecule contains C=O and N-H groups, so it can act as a proton donor and acceptor. Its antitumor activities in mice have been assessed. Optical-heterodyne-detect |
| Packaging: | 1, 2.5 L in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H312 - H360D |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P302 + P352 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 61-21 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 231.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 111 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 198-199 °C (lit.) |
| mp | −4 °C (lit.) |
| Density | 1.011 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



