Fmoc-Asp(OAll)-OH
ALDRICH/47579 - ≥98.0% (HPLC)
Synonym: Fmoc-L-aspartic acid 4-allyl ester
CAS Number: 146982-24-3
Empirical Formula (Hill Notation): C22H21NO6
Molecular Weight: 395.41
MDL Number: MFCD00190874
Linear Formula: C22H21NO6
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C22H21NO6/c1-2-11-28-2 |
| InChI key | FBNFRRNBFASDKS-IBGZPJMESA |
| mp | 113-119 °C |
| optical activity | [α]20/D −27±2°, c = 1% in DMF |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | OC(=O)[C@H](CC(=O)OCC=C)N |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| mp | 113-119 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

