Fmoc-Lys(Alloc)-OH
ALDRICH/47583 - ≥95.0% (HPLC)
Synonym: Nα-Fmoc-Nε-Alloc-L-lysine
CAS Number: 146982-27-6
Empirical Formula (Hill Notation): C25H28N2O6
Molecular Weight: 452.50
MDL Number: MFCD00190872
Linear Formula: C25H28N2O6
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥95.0% (HPLC) |
| color | beige |
| form | powder |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C25H28N2O6/c1-2-15-32- |
| InChI key | OJBNDXHENJDCBA-QFIPXVFZSA |
| optical activity | [α]20/D −12±1°, c = 1% in DMF |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | OC(=O)[C@H](CCCCNC(=O)OCC |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | NMR: suitable |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

