Diisobutyl fumarate
ALDRICH/476153 - 98%
Synonym: Diisobutyl fumarate
CAS Number: 7283-69-4
Empirical Formula (Hill Notation): C12H20O4
Molecular Weight: 228.28
EC Number: 230-706-6
MDL Number: MFCD00152430
Linear Formula: (CH3)2CHCH2O2CCH=CHCO2CH2CH(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 249 °C (lit.) |
| density | 0.978 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C12H20O4/c1-9(2)7-15-1 |
| InChI key | RSRICHZMFPHXLE-AATRIKPKSA |
| mp | 8 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)COC(=O)C=CC(=O)OCC |
| Packaging: | 100 mL in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 38 |
| Safety Statements | 24-26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 249 °C (lit.) |
| mp | 8 °C (lit.) |
| Density | 0.978 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |


