Fmoc-Ser(tBu)-OH
ALDRICH/47619 - ≥98.0% (HPLC)
Synonym: Fmoc-O-tert-butyl-L-serine
CAS Number: 71989-33-8
Empirical Formula (Hill Notation): C22H25NO5
Molecular Weight: 383.44
EC Number: 276-260-6
MDL Number: MFCD00037127
Linear Formula: C22H25NO5
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| form | powder |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C22H25NO5/c1-22(2,3)28 |
| InChI key | REITVGIIZHFVGU-IBGZPJMESA |
| optical activity | [α]20/D +25.5±1°, c = 1% in ethyl acetate |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | CC(C)(C)OC[C@H](NC(=O)OCC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Fmoc-Ser(tBu)-OH is an N-terminal protected reagent used in the peptide synthesis. Some of the reported examples are: • Total synthesis of an antibiotic, daptomycin, by cyclization via a chemoselective serine ligation. • Preparation of MUC1, a T-cell helper peptide, using iterative pentafluorophenyl ester-mediated fragment condensations. • Linear solid-phase peptide synthesis of ubiquitin and diubiquitin. |
| Packaging: | 10, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

