2-(2-Ethylhexyloxy)ethanol
ALDRICH/476226 - reagent grade, 97%
Synonym: Ethylene glycol 2-ethylhexyl ether
CAS Number: 1559-35-9
Empirical Formula (Hill Notation): C10H22O2
Molecular Weight: 174.28
EC Number: 216-323-7
MDL Number: MFCD00020602
Linear Formula: CH3(CH2)3CH(C2H5)CH2OCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 229 °C (lit.) |
| density | 0.892 g/mL at 25 °C (lit.) |
| grade | reagent grade |
| InChI | 1S/C10H22O2/c1-3-5-6-10(4 |
| InChI key | OHJYHAOODFPJOD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCC(CC)COCCO |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H312 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 21-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 228.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 109 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 229 °C (lit.) |
| Density | 0.892 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |



