Fmoc-Met-OH
ALDRICH/47634 - ≥98.0% (HPLC)
Synonym: Fmoc-L-methionine
CAS Number: 71989-28-1
Empirical Formula (Hill Notation): C20H21NO4S
Molecular Weight: 371.45
EC Number: 276-258-5
MDL Number: MFCD00037134
Linear Formula: C20H21NO4S
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C20H21NO4S/c1-26-11-10 |
| InChI key | BUBGAUHBELNDEW-SFHVURJKSA |
| mp | 121-123 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D -29.5±1.5°, c = 1% in DMF |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | CSCC[C@H](NC(=O)OCC1c2ccc |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| mp | 121-123 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

