Fmoc-Val-OH
ALDRICH/47638 - ≥98.0% (HPLC)
Synonym: N-
CAS Number: 68858-20-8
Empirical Formula (Hill Notation): C20H21NO4
Molecular Weight: 339.39
EC Number: 272-515-0
MDL Number: MFCD00037124
Linear Formula: C20H21NO4
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| form | solid |
| functional group | amine |
| carboxylic acid | |
| Fmoc | |
| InChI | 1S/C20H21NO4/c1-12(2)18(1 |
| InChI key | UGNIYGNGCNXHTR-SFHVURJKSA |
| mp | 143-145 °C (lit.) |
| 143-147 °C | |
| optical activity | [α]20/D −17±1°, c = 1% in DMF |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-H Activation |
| reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis | |
| reagent type: ligand reaction type: Peptide Synthesis |
|
| SMILES string | CC(C)[C@H](NC(=O)OCC1c2cc |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Fmoc-Val-OH can be used as a starting material to synthesize: • difficult sequence-containing pentapeptides using O-acyl isodipeptide unit • peptides by backbone amide linker (BAL) strategy via Fmoc Solid-phase synthesis |
| General description: | Fmoc-Val-OH also known as Fmoc-L-valine, is a versatile reagent used in the Fmoc Solid-phase peptide synthesis. |
| Packaging: | 50 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| mp | 143-145 °C (lit.); 143-147 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

