Iodocyclopentane
ALDRICH/476412 - 97%
Synonym: Cyclopentyl iodide
CAS Number: 1556-18-9
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9I
Molecular Weight: 196.03
EC Number: 216-311-1
MDL Number: MFCD00039446
Linear Formula: C5H9I
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 77 °C/45 mmHg (lit.) |
| contains | copper as stabilizer |
| density | 1.695 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | iodo |
| InChI | 1S/C5H9I/c6-5-3-1-2-4-5/h |
| InChI key | PCEBAZIVZVIQEO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | IC1CCCC1 |
| Application: | Iodocyclopentane may be used in the synthesis of 4-chloro-3′-((2-cyclopent |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 125.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 52 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 77 °C/45 mmHg (lit.) |
| Density | 1.695 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


