1-Iodo-3-methylbutane
ALDRICH/476447 - 97%
Synonym: Isoamyl iodide; Isopentyl iodide
CAS Number: 541-28-6
Empirical Formula (Hill Notation): C5H11I
Molecular Weight: 198.05
EC Number: 208-773-8
MDL Number: MFCD00039414
Linear Formula: (CH3)2CHCH2CH2I
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 149 °C (lit.) |
| density | 1.497 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | alkyl halide |
| iodo | |
| InChI | 1S/C5H11I/c1-5(2)3-4-6/h5 |
| InChI key | BUZZUHJODKQYTF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)CCI |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H302 |
| Precautionary statements | P210 - P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-22 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 104.0 °F |
| Flash Point(C) | 40 °C |
| Purity | 97% |
| bp | 149 °C (lit.) |
| Density | 1.497 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



