2-Methylbutyryl chloride
ALDRICH/476471 - 97%
CAS Number: 57526-28-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H9ClO
Molecular Weight: 120.58
EC Number: 260-787-3
MDL Number: MFCD00041726
Linear Formula: C2H5CH(CH3)COCl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 117-121 °C (lit.) |
| density | 0.972 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | acyl chloride |
| InChI | 1S/C5H9ClO/c1-3-4(2)5(6)7 |
| InChI key | XRPVXVRWIDOORM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC(C)C(Cl)=O |
| Application: | 2-Methylbutyryl chloride was used in the synthesis of 2-methylbutyramide and N-((R,S)-2-methylbutanoyl)salicy It may be used in the synthesis of the 2-methyl-1-phenyl-1-butan |
| General description: | 2-Methylbutyryl chloride is an acid chloride. It has been reported to be synthesized from 2-methylbutyric acid and thionyl chloride. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-34 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 68.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 20 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 117-121 °C (lit.) |
| Density | 0.972 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



