Bromobis(dimethylamino)borane
ALDRICH/476668 - 97%
Synonym: 1-Bromo-N,N,N′,N′-tetramethylboranediamine
CAS Number: 6990-27-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H12BBrN2
Molecular Weight: 178.87
MDL Number: MFCD00464744
Linear Formula: [(CH3)2N]2BBr
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 20-28 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.259 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C4H12BBrN2/c1-7(2)5(6) |
| InChI key | UBDPZBLACZIAPS-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| refractive index | n |
| SMILES string | CN(C)B(Br)N(C)C |
| Application: | Reactant involved in: • Intramolecular cyclization • Oxidative addition for synthesis of platinum boryl phosphine bromo complexes • Synthesis of fluorenyltripyrazolylbora • Preparation of rigid-backbone conjugated polymers • Conversion of epoxides to halohydrins |
| Packaging: | 10 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H260 - H314 |
| Precautionary statements | P223 - P231 + P232 - P280 - P305 + P351 + P338 - P370 + P378 - P422 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-14-34 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN3398 - DOT UN3399 class 4.3 - PG 1 - Organometallic substance, |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 129.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 53.9 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | 97% |
| bp | 20-28 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.259 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352101 |



