α-Cyano-4-hydroxycinnamic acid
ALDRICH/476870 - 99%
Synonym: alpha-
CAS Number: 28166-41-8
Empirical Formula (Hill Notation): C10H7NO3
Molecular Weight: 189.17
EC Number: 248-879-1
MDL Number: MFCD00004204
Linear Formula: HOC6H4CH=C(CN)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| nitrile | |
| InChI | 1S/C10H7NO3/c11-6-8(10(13 |
| InChI key | AFVLVVWMAFSXCK-VMPITWQZSA |
| mp | 245-250 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C(=Cc1ccc(O)cc1)C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | α-Cyano-4-hydroxycinnamic acid (CHC) was used in encapsulation of CHC into NaY zeolite. It was used as matrix to investigate the activity of the paclitaxel derivatives using several well-established in vitro angiogenesis assays. |
| General description: | α-Cyano-4-hydroxycinnamic acid is the commonly used matrix for analyzing peptides by matrix-assisted laser desorption/ionization mass spectrometry. It inhibits the monophenolase activity and diphenolase activity of mushroom tyrosinase. |
| Packaging: | 2, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 245-250 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


