Fmoc-Glu(OAll)-OH
ALDRICH/47703 - ≥96.0% (HPLC)
Synonym: Fmoc-L-glutamic acid 5-allyl ester
CAS Number: 133464-46-7
Empirical Formula (Hill Notation): C23H23NO6
Molecular Weight: 409.43
MDL Number: MFCD00190879
Linear Formula: C23H23NO6
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥96.0% (HPLC) |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C23H23NO6/c1-2-13-29-2 |
| InChI key | LRBARFFNYOKIAX-FQEVSTJZSA |
| optical activity | [α]20/D −16.5±2°, c = 1% in DMF |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | OC(=O)[C@H](CCC(=O)OCC=C) |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥96.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

