(Formylmethyl)triphenylphosphonium chloride
ALDRICH/47718 - ≥97.0% (AT)
Synonym: 2-
CAS Number: 62942-43-2
Empirical Formula (Hill Notation): C20H18ClOP
Molecular Weight: 340.78
EC Number: 263-767-2
MDL Number: MFCD00012003
Linear Formula: HCOCH2P(Cl)(C6H5)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (AT) |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| phosphine | |
| InChI | 1S/C20H18OP.ClH/c21-16-17 |
| InChI key | RVEJRPJGKXTQIF-UHFFFAOYSA |
| mp | 209-212 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| SMILES string | [Cl-].O=CC[P+](c1ccccc1)( |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Reactant for: • Hydroazidation reactions in preparation of a-azido alcohols • Preparation of prodrug (2-hydroxyamino-vinyl)-tr • Intramolecular [4 + 3] cycloaddition reactions |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% (AT) |
| mp | 209-212 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352114 |



