1,1-Diphenyl-2-propyn-1-ol
ALDRICH/477443 - 99%
CAS Number: 3923-52-2
Empirical Formula (Hill Notation): C15H12O
Molecular Weight: 208.26
MDL Number: MFCD00041570
Linear Formula: HC≡CC(C6H5)2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 183 °C/20 mmHg (lit.) |
| functional group | hydroxyl |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C15H12O/c1-2-15(16,13- |
| InChI key | SMCLTAARQYTXLW-UHFFFAOYSA |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(C#C)(c1ccccc1)c2ccccc2 |
| Application: | 1,1-Diphenyl-2-propyn-1-o • (PCy3)2Cl2Ru(3-phenylinden-1-yliden • thieno-2H-chromenes • {Ru(Cp*)(CO)[=C(OMe)CH= |
| General description: | 1,1-Diphenyl-2-propyn-1-o |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 183 °C/20 mmHg (lit.) |
| mp | 47-49 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


