Methyl 3-formylbenzoate
ALDRICH/47749 - ≥98.0% (GC)
Synonym: Methyl benzaldehyde-
CAS Number: 52178-50-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8O3
Molecular Weight: 164.16
MDL Number: MFCD00189379
Linear Formula: C9H8O3
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (GC) |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| ester | |
| InChI | 1S/C9H8O3/c1-12-9(11)8-4- |
| InChI key | UVSBCUAQEZINCQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 48-52 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1cccc(C=O)c1 |
| Application: | Methyl 3-formylbenzoate may be used in the preparation of the following bioactive compounds: • meso-Tetrakis(3-carboxyphenyl • Methyl 3-[4-(1-methyl-3-phenylur • An N-methyl-sulfonylhydrazone derivative for use as anti-diabetic agent with good plasma stability. |
| Packaging: | 1 g in poly tube |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (GC) |
| mp | 48-52 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


