2,6-Bis[(4R)-(+)-isopropyl-2-oxazolin-2-yl]pyridine
ALDRICH/477494 - 99%
CAS Number: 131864-67-0
Empirical Formula (Hill Notation): C17H23N3O2
Molecular Weight: 301.38
MDL Number: MFCD01321334
Linear Formula: C17H23N3O2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| functional group | ether |
| InChI | 1S/C17H23N3O2/c1-10(2)14- |
| InChI key | CSGQGLBCAHGJDR-GJZGRUSLSA |
| mp | 154-156 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +118°, c = 0.7 in methylene chloride |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)[C@@H]1COC(=N1)c2ccc |
| Application: | C2 symmetric ligand for enantioselective catalysis. Easily forms bidentate coordination complexes due to the strong affinity of the oxazoline nitrogen for various metals. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass insert |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| mp | 154-156 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


