N-Boc-2,5-dihydro-1H-pyrrole
ALDRICH/477516 - 96%
Synonym: tert-Butyl 2,5-dihydro-1H-
CAS Number: 73286-70-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H15NO2
Molecular Weight: 169.22
MDL Number: MFCD01863512
Linear Formula: C9H15NO2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 208 °C (lit.) |
| density | 0.981 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H15NO2/c1-9(2,3)12-8 |
| InChI key | YEBDZDMYLQHGGZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)N1CC=CC1 |
| Application: | N-Boc-2,5-dihydro-1H-pyrrole (tert-Butyl 2,5-dihydro-1H-pyrrole-1-carboxylate) may be used in the preparation of tert-butyl 3-aryl-2,3-dihydro-1H-pyrrole-1-carboxylate. |
| Application: | Used in a synthesis of ß-aryl-GABA analogues by Heck arylation with arenediazonium salts. |
| General description: | N-Boc-2,5-dihydro-1H-pyrrole, also known as tert-butyl 2,5-dihydro-1H-pyrrole-1-carboxylate, can be synthesized from N-boc-diallylamine. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 178.0 °F |
| Flash Point(C) | 81.1 °C |
| Purity | 96% |
| bp | 208 °C (lit.) |
| Density | 0.981 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


