PAMAM-OH dendrimer, generation 3 solution
ALDRICH/477842
Empirical Formula (Hill Notation): C302H576N90O92
Molecular Weight: 6940.35
MDL Number: MFCD00197936
Linear Formula: [NH2(CH2)2NH2]:(G=3);dendri PAMAM(NHCH2CH2OH)32
Product Type: Chemical
| bp | 65 °C |
| concentration | 20 wt. % in methanol |
| density | 0.86 g/mL at 25 °C |
| description | amidoethanol surface groups |
| feature | core type ethylenediamine core (2-carbon core) |
| form | liquid |
| mol wt | generation 3 |
| no. Surface Groups | 32 |
| refractive index | n |
| storage temp. | 2-8°C |
| Legal Information: | Dendritech is a registered trademark of Dendritech, Inc. |
| Legal Information: | Manufactured by Dendritech®, Inc. |
| Packaging: | 5 mL in glass bottle |
| Physical form: | Contains 32 surface hydroxyl groups |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H301 + H311 + H331 - H370 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 11-23/24/25-39/23/24/25 |
| Safety Statements | 16-36/37-45 |
| RIDADR | UN1230 - class 3 - PG 2 - Methanol, solution |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 51.8 °F |
| Flash Point(C) | 11 °C |
| bp | 65 °C |
| Density | 0.86 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |



