9H-Fluorene-9,9-dimethanol
ALDRICH/477923 - 98%
CAS Number: 4425-93-8
Empirical Formula (Hill Notation): C15H14O2
Molecular Weight: 226.27
MDL Number: MFCD01321348
Linear Formula: C15H14O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C15H14O2/c16-9-15(10-1 |
| InChI key | RHBLISBUFROBBC-UHFFFAOYSA |
| mp | 142-145 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCC1(CO)c2ccccc2-c3ccccc1 |
| Application: | 9H-Fluorene-9,9-dimethanol may be used in the synthesis of: • 4,4′-(9H-fluorene-9-yl-dimethoxy) • poly- [oxy(9H-fluoren-9,9-dimethylene) • 9,9-(Ph2POCH2)2-fluorene, a diphosphinite ligand |
| General description: | 9H-Fluorene-9,9-dimethanol is an aryldiol. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 142-145 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


