2-Bromo-3-hydroxy-4-methoxybenzaldehyde
ALDRICH/478075 - 97%
CAS Number: 2973-58-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7BrO3
Molecular Weight: 231.04
MDL Number: MFCD02380230
Linear Formula: BrC6H2(OH)(OCH3)CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | aldehyde |
| bromo | |
| InChI | 1S/C8H7BrO3/c1-12-6-3-2-5 |
| InChI key | QPDFBPIHEDAUKK-UHFFFAOYSA |
| mp | 202-207 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(C=O)c(Br)c1O |
| Application: | 2-Bromo-3-hydroxy-4-metho • 2-hydroxy-3-methoxybenz • 2-cyclopentyl-7-methoxy • 3-(benzyloxy)-2-bromo-4 It may also be used as a starting material in the total synthesis of the following natural products: • pareitropone • denbinobin • (±)-codeine |
| General description: | 2-Bromo-3-hydroxy-4-metho |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 202-207 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


