3-Chloro-4-methylphenyl isocyanate
ALDRICH/478245 - 98%
CAS Number: 28479-22-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6ClNO
Molecular Weight: 167.59
EC Number: 249-050-7
MDL Number: MFCD00013858
Linear Formula: ClC6H3(CH3)NCO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 107 °C/3 mmHg (lit.) |
| density | 1.224 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | chloro |
| isocyanate | |
| InChI | 1S/C8H6ClNO/c1-6-2-3-7(10 |
| InChI key | UKTKKMZDESVUEE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccc(cc1Cl)N=C=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 3-Chloro-4-methylphenyl isocyanate may be used in the synthesis of the following urea compounds: • 1-(1-(1-adamantyl)methy • 1-(3-chloro-4-methylphe • 1-(3-chloro-4-methylphe • 1-(3-chloro-4-methylphe • 1-(3-chloro-4-methylphe |
| General description: | 3-Chloro-4-methylphenyl isocyanate, also known as 2-chloro-4-isocyanato-1-m |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38-42 |
| Safety Statements | 23-26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2236 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 228.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 109 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 107 °C/3 mmHg (lit.) |
| Density | 1.224 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



