Fmoc-Phe(4-CF3)-OH
ALDRICH/47835 - ≥97% (HPLC)
Synonym: Fmoc-
CAS Number: 247113-86-6
Empirical Formula (Hill Notation): C25H20F3NO4
Molecular Weight: 455.43
MDL Number: MFCD00797581
Linear Formula: C25H20F3NO4
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥97% (HPLC) |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C25H20F3NO4/c26-25(27, |
| InChI key | YMEGJWTUWMVZPD-QFIPXVFZSA |
| optical activity | [α]/D -37±2°, c = 1 in DMF |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | O=C(O)[C@@H](NC(OCC1C(C=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 1 g in poly tube |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |

