4-Biphenylyl isocyanate
ALDRICH/478652 - 97%
CAS Number: 92-95-5
Empirical Formula (Hill Notation): C13H9NO
Molecular Weight: 195.22
MDL Number: MFCD00037089
Linear Formula: C6H5C6H4NCO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 110-112 °C/1 mmHg (lit.) |
| functional group | isocyanate |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C13H9NO/c15-10-14-13-8 |
| InChI key | WIRPZDICFIIBRF-UHFFFAOYSA |
| mp | 59-62 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C=Nc1ccc(cc1)-c2ccccc2 |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | 4-Biphenylyl isocyanate, also known as 4-isocyanatobiphenyl, is an aryl isocyanate. Its enthalpy of vaporization at boiling point has been reported. Its density and refractive index are 1.1266g/cm3 and 1.6060, respectively at 25°C. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H317 - H319 - H334 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3335 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 110-112 °C/1 mmHg (lit.) |
| mp | 59-62 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



