Benzyl N-(3-hydroxypropyl)carbamate
ALDRICH/478709 - 97%
Synonym: 3-(Z-Amino)propanol
CAS Number: 34637-22-4
Empirical Formula (Hill Notation): C11H15NO3
Molecular Weight: 209.24
MDL Number: MFCD01321351
Linear Formula: HO(CH2)3NHCO2CH2C6H5
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | amine |
| Cbz | |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C11H15NO3/c13-8-4-7-12 |
| InChI key | WXQCFKYWSKKNKY-UHFFFAOYSA |
| mp | 50-53 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: cross-linking reagent |
| SMILES string | OCCCNC(OCC1=CC=CC=C1)=O |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 50-53 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352200 |


