Fmoc-3-Abz-OH
ALDRICH/47952 - ≥98.0% (HPLC)
Synonym: 3-
CAS Number: 185116-42-1
Empirical Formula (Hill Notation): C22H17NO4
Molecular Weight: 359.37
MDL Number: MFCD00235885
Linear Formula: C22H17NO4
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C22H17NO4/c24-21(25)14 |
| InChI key | VFXDSSUGFNVDJP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| SMILES string | OC(=O)c1cccc(NC(=O)OCC2c3 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 2.5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352209 |


