2,6-Dimethoxyphenylboronic acid
ALDRICH/480096 - ≥97%
Synonym: 2,6-
CAS Number: 23112-96-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11BO4
Molecular Weight: 181.98
MDL Number: MFCD01318987
Linear Formula: (CH3O)2C6H3B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% |
| InChI | 1S/C8H11BO4/c1-12-6-4-3-5 |
| InChI key | BKWVXPCYDRURMK-UHFFFAOYSA |
| mp | 110-112 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1cccc(OC)c1B(O)O |
| Application: | 2,6-Dimethoxyphenylboroni • The palladium-catalyzed Suzuki-Miyaura coupling reaction to construct carbon-carbon bond. • The synthesis of 2H-imidazo[1,5-a]pyridin-4-ium bromides, which are utilized as precursors for the preparation of N-heterocyclic carbene ligands. • The preparation of monosubstituted benzothiazoloquinazolinon |
| Application: | Reactant for: • Suzuki-Miyaura reactions |
| Other Notes: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% |
| mp | 110-112 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

