1-Cyclohexenyl trifluoromethanesulfonate
ALDRICH/480584 - 97%
CAS Number: 28075-50-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H9F3O3S
Molecular Weight: 230.20
MDL Number: MFCD06411281
Linear Formula: C7H9F3O3S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 84-87 °C/4 mmHg (lit.) |
| density | 1.315 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| triflate | |
| InChI | 1S/C7H9F3O3S/c8-7(9,10)14 |
| InChI key | WVSCRRLWRRANJY-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | FC(F)(F)S(=O)(=O)OC1=CCCC |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | 1-Cyclohexenyl trifluoromethanesulfonate |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 160.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 71.1 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 84-87 °C/4 mmHg (lit.) |
| Density | 1.315 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

