N-Butylethylenediamine
ALDRICH/480592 - 97%
CAS Number: 19522-69-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H16N2
Molecular Weight: 116.20
MDL Number: MFCD00025602
Linear Formula: CH3(CH2)3NHCH2CH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 171-172 °C (lit.) |
| density | 0.836 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C6H16N2/c1-2-3-5-8-6-4 |
| InChI key | DFPGBRPWDZFIPP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCNCCN |
| Application: | N-Butylethylenediamine may be used as a ligand in the synthesis of one dimensional copper-azido molecular tape, [Cu2(N-Buen)(N3)4]n where N-Buen = N-butylethylenediamine. |
| General description: | N-Butylethylenediamine is a chelating amine ligand. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02, GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226-H314 |
| Precautionary statements | P280-P305 + P351 + P338-P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2734PSN2 3(8) / PGII |
| WGK Germany | 3 |
| Flash Point(F) | 138.2 °F |
| Flash Point(C) | 59 °C |
| Purity | 97% |
| bp | 171-172 °C (lit.) |
| Density | 0.836 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



