tert-Butyl diazoacetate
ALDRICH/480754
Synonym: (tert-
CAS Number: 35059-50-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10N2O2
Molecular Weight: 142.16
MDL Number: MFCD01318409
Linear Formula: N2CHCO2C(CH3)3
Product Type: Chemical
| bp | 51-53 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 1.026 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| impurities | ≤15% dichloromethane |
| InChI | 1S/C6H10N2O2/c1-6(2,3)10- |
| InChI key | JBVSBLLOZVDAAZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)C=[N+]=[N-] |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | New Diazoacetate Formulations ![]() |
| Application: | tert-Butyl diazoacetate may be used for the preparation of tert-butyl 2-(4-chlorophenyl) |
| Application: | It is a key starting material in the total synthesis of manzacidin A. It can also be used in the synthesis of diastero- and enantioselective synthesis of 2-vinylcyclopropa[b]indolines from 2-vinylindoles. |
| General description: | tert-Butyl diazoacetate can be used for numerous organic transformations, including cyclopropanation, insertion, and aziridine-forming reactions. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H315 - H319 - H335 - H350 - H361 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-63-10-22-36/37/38 |
| Safety Statements | 53-26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 109.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 43 °C - closed cup |
| bp | 51-53 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 1.026 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352108 |




