Ethylene glycol diacrylate
ALDRICH/480797 - 90%, technical grade
Synonym: Polyethylene glycol; Ethylene diacrylate; Ethylene glycol dipropenoate
CAS Number: 2274-11-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10O4
Molecular Weight: 170.16
EC Number: 218-886-4
MDL Number: MFCD00008629
Linear Formula: (H2C=CHCO2CH2-)2
Product Type: Chemical
| Ω-end | acrylate |
| α-end | acrylate |
| assay | 90% |
| bp | 66-68 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 1.094 g/mL at 25 °C (lit.) |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C8H10O4/c1-3-7(9)11-5- |
| InChI key | KUDUQBURMYMBIJ-UHFFFAOYSA |
| polymer architecture | shape : linear functionality : homobifunctional |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: cross-linking reagent reaction type: Polymerization Reactions |
| refractive index | n |
| SMILES string | C=CC(=O)OCCOC(=O)C=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 + H332 - H315 - H319 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38-51/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-61 |
| RIDADR | UN2810 - class 6.1 - PG 3 - EHS - Toxic, liquids, organic, n.o.s |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 213.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 101 °C - closed cup |
| Purity | 90% |
| bp | 66-68 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.094 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |



