2-Bromo-4-methylanisole
ALDRICH/480835 - 97%
Synonym: 3-
CAS Number: 22002-45-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9BrO
Molecular Weight: 201.06
EC Number: 244-705-3
MDL Number: MFCD00017783
Linear Formula: Br(CH3)C6H3OCH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 124-125 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 1.392 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C8H9BrO/c1-6-3-4-8(10- |
| InChI key | DHPUIKWBNXTXOB-UHFFFAOYSA |
| mp | 15.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1ccc(C)cc1Br |
| Application: | 2-Bromo-4-methylanisole may be used in the synthesis of: • 1,6-bis(2-hydroxy-5-met • 1,8-dimethoxy-4-methyla • ethyl 2-(2-methoxy-5-methylphen It may be used as starting material in the multi-step synthesis of sesquiterpene (±)-herbertenolide. |
| General description: | 2-Bromo-4-methylanisole can be prepared via bromination of 4-methylanisole using poly(4-vinylpyridinium bromochromate). |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 124-125 °C/20 mmHg (lit.) |
| mp | 15.5 °C (lit.) |
| Density | 1.392 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


