O-(Tetrahydro-2H-pyran-2-yl)hydroxylamine
ALDRICH/480894 - 96%
CAS Number: 6723-30-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H11NO2
Molecular Weight: 117.15
MDL Number: MFCD01321374
Linear Formula: C5H11NO2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 81 °C/20 mmHg (lit.) |
| functional group | ether |
| InChI | 1S/C5H11NO2/c6-8-5-3-1-2- |
| InChI key | NLXXVSKHVGDQAT-UHFFFAOYSA |
| mp | 34-37 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NOC1CCCCO1 |
| Application: | O-(Tetrahydro-2H-pyran-2-yl)hydroxylamine may be used in the synthesis of 2-(5-bromothiophene-2-sul It may be used in the synthesis of the following potential histone deacetylase (HDAC) inhibitors: • 2-[1-(naphthalene-2-sul • (E)-3-(2-benzyl-1-oxoisoind • 3-(1-benzenesulfonyl-2, |
| General description: | O-(Tetrahydro-2H-pyran-2-yl)hydroxylamine (OTX) is an O-substituted hydroxylamine. The coupling of OTX with alkaline gel electrophoresis has been reported to improve the process of detecting single strand breaks (SSBs) in DNA. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 179.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 82 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 81 °C/20 mmHg (lit.) |
| mp | 34-37 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


