4-Ethynylaniline
ALDRICH/481122 - 97%
Synonym: 1-
CAS Number: 14235-81-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7N
Molecular Weight: 117.15
MDL Number: MFCD00168824
Linear Formula: HC≡CC6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C8H7N/c1-2-7-3-5-8(9)6 |
| InChI key | JXYITCJMBRETQX-UHFFFAOYSA |
| mp | 98-102 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| SMILES string | Nc1ccc(cc1)C#C |
| Application: | 4-Ethynylaniline may be used in the synthesis of N-methyliminodiethyl 4-(4-ethynylphenyliminome |
| Application: | Used as an alkyne component in a synthesis of indoles from nitroarenes in the presence of a palladium-phenantroline catalyst. |
| General description: | 4-Ethynylaniline, also known as p-ethynylaniline, is a terminal alkyne. Its synthesis using 2-methyl-3-butyn-2-ol (MEBYNOL) has been reported. The transition metal catalyzed polymerization of 4-ethynylaniline to afford poly(4-ethynylaniline) has been reported. The impact of the surface functionalization with 4-ethynylaniline on the thermal behavior of multi-walled carbon nanotubes (MWNTs) and graphene has been investigated. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 98-102 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


