Tetraamminepalladium(II) bromide
ALDRICH/481157 - 99.99% trace metals basis
CAS Number: 44463-62-9
Empirical Formula (Hill Notation): H12Br2N4Pd
Molecular Weight: 334.35
MDL Number: MFCD00797352
Linear Formula: Pd(NH3)4Br2
Product Type: Chemical
| application(s) | PEM fuel cells homogeneous catalyst material synthesis precursor |
| assay | 99.99% trace metals basis |
| form | powder |
| InChI | 1S/2BrH.4H3N.Pd/h2*1H;4*1 |
| InChI key | BLPSMPASLSGGOC-UHFFFAOYSA |
| mp | >150 °C (dec.) (lit.) |
| reaction suitability | reagent type: catalyst |
| SMILES string | N.N.N.N.Br[Pd]Br |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | >150 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

