Palladium(II) propionate
ALDRICH/481165 - ≥99.9% trace metals basis
Synonym: Palladium dipropionate
CAS Number: 3386-65-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O4Pd
Molecular Weight: 252.56
MDL Number: MFCD00792325
Linear Formula: (C2H5CO2)2Pd
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.9% trace metals basis |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/2C3H6O2.Pd/c2*1-2-3(4) |
| InChI key | ZVSLRJWQDNRUDU-UHFFFAOYSA |
| mp | 154-156 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: aluminum |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | CCC(=O)O[Pd]OC(=O)CC |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.9% trace metals basis |
| mp | 154-156 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


