Silver(I) sulfadiazine
ALDRICH/481181 - 98%
Synonym: Silver sulfadiazine; Sulfadiazine silver
CAS Number: 22199-08-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H9AgN4O2S
Molecular Weight: 357.14
EC Number: 244-834-5
MDL Number: MFCD00072101
Linear Formula: C10H9AgN4O2S
Product Type: Chemical
| application(s) | PEM fuel cells material synthesis precursor |
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C10H9N4O2S.Ag/c11-8-2- |
| InChI key | UEJSSZHHYBHCEL-UHFFFAOYSA |
| mp | 285 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: silver |
| SMILES string | Nc1ccc(cc1)S(=O)(=O)N([Ag |
| Application: | Silver(I) sulfadiazine (AgSD) is popularly used for treating second-degree burn wounds as it acts as an antimicrobial agent and prevents infections. Silver sulfadiazine-impregnated polyurethane (PU) foam, chitosan/chondroitin sulfate films may be used for wound dressing. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Purity | 98% |
| mp | 285 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

