Poly(dimethylsiloxane), bis(hydroxyalkyl) terminated
ALDRICH/481246 - average Mn ~5,600
Synonym: PDMS
CAS Number: 156327-07-0
MDL Number: MFCD01324943
Product Type: Chemical
| density | 0.98 g/mL at 25 °C (lit.) |
| hydroxyl value | 20 mg KOH/g |
| mol wt | average Mn ~5,600 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| viscosity | 100 cP(25 °C)(lit.) |
| Application: | Reactive resin modifier, paint additive and mold release agent. |
| Features and Benefits: | Oxygen permeability. |
| Packaging: | 25, 100 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 0.98 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

