Tetramethyltin
ALDRICH/481394 - 95%
Synonym: Tin tetramethyl
CAS Number: 594-27-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H12Sn
Molecular Weight: 178.85
EC Number: 209-833-6
MDL Number: MFCD00008278
Linear Formula: Sn(CH3)4
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 74-75 °C (lit.) |
| density | 1.291 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| greener alternative category | Re-engineered , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Waste Prevention Safer Solvents and Auxiliaries Design for Degradation Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| greener alternative product score | old score: 16 new score: 12 Find out more about DOZN™ Scoring ![]() |
| InChI | 1S/4CH3.Sn/h4*1H3; |
| InChI key | VXKWYPOMXBVZSJ-UHFFFAOYSA |
| mp | −54 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: tin |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Sn](C)(C)C |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one of the four categories of Greener Alternatives . This product belongs to category of Re-engineered products, showing key improvements in Green Chemistry Principles “Waste Prevention”, “Safer Solvents and Auxiliaries” and “Design for Degradation”. Click here to view its DOZN scorecard. |
| Packaging: | 10, 50 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H300 + H310 + H330 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P262 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P310 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T+,N |
| Risk Statements | 26/27/28-50/53 |
| Safety Statements | 26-27-28-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3384 3(6.1) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 10.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -12 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 74-75 °C (lit.) |
| mp | −54 °C (lit.) |
| Density | 1.291 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |

, 

