Sodium tetraethylborate
ALDRICH/481483 - 97%
Synonym: Et4BNa
CAS Number: 15523-24-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H20BNa
Molecular Weight: 150.05
MDL Number: MFCD00061547
Linear Formula: (C2H5)4BNa
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C8H20B.Na/c1-5-9(6-2,7 |
| InChI key | SZSBMTRYJRHYNI-UHFFFAOYSA |
| mp | 140-142 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: boron |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [Na+].CC[B-](CC)(CC)CC |
| Application: | Sodium tetraethylborate can be used as a derivatizing agent in the GC-MS analyses of fenbutatin oxide and alkyl tin compounds. |
| General description: | Sodium tetraethylborate (NaBEt4) is an air and moisture-sensitive pyrophoric organoboron compound. It is very reactive in the presence of certain organometallic species and is used as an ethyl transfer reagent. |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H250 - H261 |
| Precautionary statements | P210 - P222 - P223 - P231 + P232 - P233 - P280 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 17 |
| Safety Statements | 16-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3393 4.2(4.3) |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 140-142 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |


