Hexaamminecobalt(III) chloride
ALDRICH/481521 - 99%
Synonym: Cobalt hexammine trichloride; Hexaamminecobalt trichloride
CAS Number: 10534-89-1
Empirical Formula (Hill Notation): H18Cl3CoN6
Molecular Weight: 267.48
EC Number: 234-103-9
MDL Number: MFCD00036304
Linear Formula: [Co(NH3)6]Cl3
Product Type: Chemical
| application(s) | battery precursors catalysts material synthesis precursor |
| assay | 99% |
| density | 1.71 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/3ClH.Co.6H3N/h3*1H;;6* |
| InChI key | JXBGZYGSWFSYFI-UHFFFAOYSA |
| mp | 217 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N.N.N.N.N.N.[Cl-].[Cl-].[ |
| solubility | ethanol: insoluble(lit.) |
| H2O: slightly soluble(lit.) |
| Application: |
|
| General description: | Hexaamminecobalt(III) chloride can be used as a starting material to prepare various Co-based nanomaterials such as Co-Sb nanoalloys, Co nanocapsules, bimetallic nanoparticles, and Co-polymer nanocomposites. These materials are applied in the field of catalysis, dielectrics, and renewable energy conversion devices. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H334 - H351 - H413 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P280 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 40-42/43 |
| Safety Statements | 22-36/37-45 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 217 °C (lit.) |
| Density | 1.71 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


