Poly(dimethylsiloxane), chlorine terminated
ALDRICH/481653 - Mn 425-600
CAS Number: 67923-13-1
MDL Number: MFCD00241459
Linear Formula: (C4H13ClO2Si2)n
Product Type: Chemical
| bp | >177 °C (lit.) |
| density | 1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI key | NBGITOSHNULLLS-UHFFFAOYSA |
| mol wt | Mn 425-600 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Si](C)=O.C[Si](C)(O)Cl |
| viscosity | ~3 cSt(lit.) |
| Packaging: | 50 mL in glass bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 185.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 85 °C - closed cup |
| bp | >177 °C (lit.) |
| Density | 1 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

