Poly(dimethylsiloxane), bis(3-aminopropyl) terminated
ALDRICH/481696 - average Mn ~27,000
Synonym: PDMS
CAS Number: 106214-84-0
MDL Number: MFCD00241456
Linear Formula: H2N(CH2)3Si(CH3)2O[Si(CH3)2O]nSi(CH3)2(CH2)3NH2
Product Type: Chemical
| bp | >200 °C (lit.) |
| density | 0.98 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C5H15NOSi.C2H6OSi/c1-8 |
| InChI key | LYVFZZVBTQSOBI-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mn ~27,000 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Si](C)=O.C[Si](C)(O)CCC |
| specific activity | 0.07-0.09 meq/g (Amine number) |
| viscosity | 2,000 cSt |
| Application: |
|
| Packaging: | 50 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: 0.07-0.09 meq/g (Amine number) |
| bp | >200 °C (lit.) |
| Density | 0.98 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

