Calcium carbonate
ALDRICH/481807 - 99.999% trace metals basis
Synonym: Aragonite; Calcite; Calcium monocarbonate
CAS Number: 471-34-1
Empirical Formula (Hill Notation): CCaO3
Molecular Weight: 100.09
EC Number: 207-439-9
MDL Number: MFCD00010906
Linear Formula: CaCO3
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| density | 2.93 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| impurities | ≤15.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/CH2O3.Ca/c2-1(3)4;/h(H |
| InChI key | VTYYLEPIZMXCLO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: calcium |
| refractive index | n |
| SMILES string | [Ca++].[O-]C([O-])=O |
| solubility | H2O: insoluble |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| Density | 2.93 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352302 |

