(R)-(+)-1,2-Dodecanediol
ALDRICH/482234 - 99%
CAS Number: 85514-84-7
Empirical Formula (Hill Notation): C12H26O2
Molecular Weight: 202.33
MDL Number: MFCD00798313
Linear Formula: CH3(CH2)9CH(OH)CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C12H26O2/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | ZITKDVFRMRXIJQ-GFCCVEGCSA |
| mp | 69-72 °C (lit.) |
| optical activity | [α]23/D +13°, c = 2.5 in ethanol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCC[C@@H](O)CO |
| Packaging: | 500 mg in amber glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 69-72 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352001 |

