4-Chlorobutyl ether
ALDRICH/482331 - 98%
Synonym: Bis(4-chlorobutyl) ether
CAS Number: 6334-96-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16Cl2O
Molecular Weight: 199.12
EC Number: 228-713-4
MDL Number: MFCD00019006
Linear Formula: [Cl(CH2)4]2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 129-131 °C/10 mmHg (lit.) |
| density | 1.081 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | chloro |
| ether | |
| InChI | 1S/C8H16Cl2O/c9-5-1-3-7-1 |
| InChI key | PVBMXMKIKMJQRK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClCCCCOCCCCCl |
| Application: | 4-Chlorobutyl ether is generally used as an ether-containing linker while synthesizing organic compounds. |
| Packaging: | 25 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 129-131 °C/10 mmHg (lit.) |
| Density | 1.081 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


