Antimony(III) acetate
ALDRICH/483265 - 99.99% trace metals basis
Synonym: Antimony acetate; Antimony triacetate; Triacetoxystibine
CAS Number: 6923-52-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9O6Sb
Molecular Weight: 298.89
EC Number: 230-043-2
MDL Number: MFCD00014974
Linear Formula: (CH3CO2)3Sb
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| density | 1.22 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/3C2H4O2.Sb/c3*1-2(3)4; |
| InChI key | JVLRYPRBKSMEBF-UHFFFAOYSA |
| mp | 126-131 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: antimony |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | CC(=O)O[Sb](OC(C)=O)OC(C) |
| Application: | • New Complexes of Antimony(III) with Tridentate O,E,O-Ligands: Explores new antimony(III) complexes providing insights into their bonding and potential applications in materials science (U Böhme, M Herbig, 2023 ![]() • Antimony (III) acetate as a catalyst for synthesis of xanthenes: Details the use of antimony(III) acetate as a catalyst in the synthesis of biologically active compounds, showcasing its efficiency in organic chemistry (F Hakimi, A Hassanabadi, 2015 ![]() |
| Features and Benefits: | Antimony(III) acetate exhibits:• 99.99% trace metals basis (<150 ppm) ensures minimal contamination with consistent performance in critical applications, leading to better outcomes. • Suitable catalyst to produce synthetic fibres. It is moderately soluble in water • Suitable for solvent free reactions. |
| General description: | Antimony(III) Acetate is an is a high-purity compound (99.9% trace metals basis) that is widely used as a precursor in chemical vapor deposition (CVD) and Sol-gel atomic layer deposition (ALD) methods for the fabrication of antimony-based thin films, which are used in optoelectronic devices, including solar cells, and photodetectors. It is also employed as a dopant in semiconductor materials to modify their electrical and optical properties. Additionally, it serves as a catalyst in polymerization reactions and utilized in the synthesis of antimony-based nanoparticles and nanostructures, which find applications in energy storage systems such as batteries and supercapacitors. |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P312 + P330 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/22-51/53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 126-131 °C (lit.) |
| Density | 1.22 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |



