Scandium(III) triflate
ALDRICH/483354 - 99.995% trace metals basis
Synonym: Sc(OTf)3; Scandium tris(trifluoromethanesulfonate); Scandium(III) trifluoromethanesulfonate; Trifluoromethanesulfonic acid scandium(III) salt
CAS Number: 144026-79-9
Empirical Formula (Hill Notation): C3F9O9S3Sc
Molecular Weight: 492.16
MDL Number: MFCD00192433
Linear Formula: Sc(SO3CF3)3
Product Type: Chemical
| assay | 99.995% trace metals basis |
| InChI | 1S/3CHF3O3S.Sc/c3*2-1(3,4 |
| InChI key | HZXJVDYQRYYYOR-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: scandium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | [Sc+3].[O-]S(=O)(=O)C(F)( |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.995% trace metals basis |
| mp | >300 °C |
| UNSPSC | 12161600 |

